Yenikapı

“Yenikapı” durağı Yenikapı – Atatürk Havalimanı durakları arasında hizmet vermekte olan M1a metro hattı, Yenikapı – Kirazlı durakları arasında hizmet vermekte olan M1b metro hattı ve Halkalı – Gebze arasında hizmet vermekte olan Marmaray hattı ortak durağıdır. Yenikapı istasyonunda kadın/erkek ve engelli tuvaletleri bulunmaktadır.

M1a hattı ile Atatürk Havalimanı’na, M1b hattı ile Kirazlı Bağcılar’a ve Marmaray ile Gebze/Halkalı’ya kadar gidebileceğiniz Yenikapı metro/ marmaray istasyonu birçok hatta bağlanması sebebiyle genellikle yoğun olan bir duraktır. Tuvalet, su, gıda gibi ihtiyaçlara kolayca erişebileceğiniz bu durak engelli bireyler için uygun tasarlanmıştır.

Yenikapı İstasyonu Tuvaletler Nerede?

Yenikapı istasyonunda tüm tuvaletler Marmaray turnikelerinin yanındadır. M1a veya M1b metrolarından biri ile geliyorsanız turnike katına çıkıp marmaray turnikelerinin yanına gitmeniz gerekmektedir. Bu istasyonda kadın, erkek ve engelliler için uygun tuvaletler bulunmaktadır. Yenikapı istasyonunda ve diğer tüm istasyonlarda tuvaletleri bulamamanız durumunda güvenliklere danışabilirsiniz.

Yenikapı, İstanbul’un önemli bir metro ve deniz ulaşımı merkezlerinden biridir. Marmaray ve metro hatlarının kesişim noktalarından biri olan Yenikapı, şehir içi ulaşımda stratejik bir konuma sahiptir. İşte Yenikapı Metro İstasyonu hakkında bazı temel bilgiler:

Metro Hatları ve Bağlantılar

  • M1A (Yenikapı-Atatürk Havalimanı): Bu hat, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunur ve Atatürk Havalimanı’na kadar uzanır. Yenikapı, bu hat üzerinde önemli bir durak konumundadır.
  • M2 (Yenikapı-Hacıosman): Şişli-Mecidiyeköy-Levent gibi önemli iş merkezleri ve semtlerden geçen bir hat olarak bilinir.
  • Marmaray: Avrupa ve Asya Yakalarını birbirine bağlayan, deniz altından geçen hat.

Bağlantılar ve Ulaşım Ağı

Yenikapı, farklı ulaşım modlarını bir araya getirir. Deniz ulaşımı için Yenikapı İDO İskelesi de burada bulunur. Ayrıca, İstanbul’un ana terminali olan Yenikapı Otogarı’na da yakındır.

Yenikapı’nın Önemi

Yenikapı, İstanbul’un tarihi açıdan da önemli bir bölgedir. Burası, antik dönemlerdeki limanların olduğu yerdi ve birçok tarihi kalıntı bu bölgede bulunmuştur. Ayrıca, arkeolojik kazılarda Bizans dönemine ait gemi enkazları ve yapı kalıntıları da ortaya çıkarılmıştır.

Temiz ve Erişilebilir Tuvaletler

Halka açık tuvaletler herkesin temiz ve erişilebilir bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için oldukça önemli yerlerdir. Birleşmiş Millerler (BM) herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanması ve hijyenik şartlarda yaşaması konusunda farkındalığı artırmak için 19 Kasım’ı dünya tuvalet günü ilan etmiştir.

Halka Açık Tuvaletleri Doğru Kullanma İpuçları